Hayal edebildiğinizi üretir,
Hayal edemediğinizi tasarlarız.

Akmen Mensucat

Yolculuğumuz 1971 yılında, Çarşıkapı’da 100 metrekarelik bir atölyede başladı. O yıllar Türk tekstilinde özel müteşebbisliğin henüz emekleme yıllarıydı. 50’li yıllardan itibaren Eskişehir’de Sümerbank için hazır giyim üreten bir ailenin oğlu olan S. Mehmet Kumral bir yandan yükseköğrenimini sürdürüyor, diğer yandan yeni açtığı atölyesini büyütmek için çabalıyordu. Az sayıda yerli üretici Avrupa ve Amerika’nın modasına bakarak daha çok iç pazara üretim yapıyordu. Kalite kavramı sadece ürünün sağlamlığıyla ölçülüyordu. S. Mehmet Kumral’ın aileden gelen deneyimi ve özverisiyle firma, gitgide daha fazla tanınmaya başladı.

80’lere gelindiğinde Türkiye’nin ekonomi politikalarındaki liberalleşme tekstil sektörümüzün önünde yeni kapılar açtı. Sektör halen moda üretmiyordu ama yetişmiş işgücü kapasitesiyle her geçen gün daha çok yabancı firma üretimini Türkiye’ye kaydırıyordu. Çok sayıda girişimci bu büyüyen alana yatırım yaptı. Deneyimi, ürün kalitesi ve güvenilirliğiyle yerini çoktan sağlamlaştırmış firmamız da vizyoner yaklaşımla güne hızlıca uyum sağladı.

90’larda globalleşmenin etkisi her anlamda hissedildi. Sürdürülebilirlik, kalite yönetimi ve ekolojik üretim kavramları ilk kez bu yıllarda konuşulur oldu. Önceki on yılın hızlı büyümesini doğru değerlendiren ve trendleri analiz edebilen firmalar hem yeni dünyaya ayak uydurmayı hem de art arda yaşanan ekonomik krizleri atlatmayı başardı. Üstelik artık Türkiye’de moda üretiliyor, yerli markalar dünyaya açılıyordu. 1991 yılında bugünkü adını alan firmamız sektördeki büyük bir açığı kapatacak yatırımla kendinden söz ettirmeye başladı: fantezi iplik üretimi. Büyük özveriyle ülkeye taşıdığımız fantezi iplik üretim teknolojisiyle kısa sürede standartları belirleyen firma olduk. 1994’de bir adım daha ileri gittik; konfeksiyon ve fantezi iplik üretiminin yanı sıra fantezi örme kumaş üretimine de başladık.

2000’ler başladığında fantezi iplik ve fantezi örme kumaş denince akla ilk gelen firmalardan biriydik. Teknolojiye, kalite yönetimine ve insana yaptığımız yatırımlarla rekabet gücümüzü arttırmayı başardık. Üstelik bilgi birikimimizi sadece daha çok satış yapmak için kullanmadık. Sektördeki diğer aktörlere verdiğimiz know-how desteğiyle Türkiye’nin fantezi tekstil ürünlerinde etkin oyuncu olmasını sağladık ve geniş bir istihdam alanı açtık. 2000’lerin ortasında hayata geçen ve Uzakdoğu ülkelerine pek çok alanda pazar kaptırmamıza yol açan serbest ticaret anlaşmalarından sonra da ayakta durmayı başardık. Çünkü onların üretemediğini üretebiliyor, beklentilere proaktif davranarak cevap veriyorduk.

Bugün 70 çalışanlı bir aile olarak elyaftan başlayıp fantezi kumaşa dek hizmet veren, 10 bin metrekare kapalı alanda yıllık 2400 ton üretim kapasitesine sahip inovasyon firmasıyız. İster müşteri adayımız olun, isterse de tekstil teknolojileriyle ilgilenen bir profesyonel; dünyayı daha ekolojik, daha düşük maliyetli ve daha şık ürünlerle güzelleştirme yolculuğumuzda sizi de yanımızda görmek istiyoruz. Yeni ürünlerimiz, yeni kreasyonlarımız ve teknolojik gelişmelerimiz için bizi takip edin.

10000

Üretim Alanı

2400ton

Üretim Kapasitesi

70

Çalışan

Misyonumuz

Tekstil sektörünün üretim safhasında faaliyet gösteren firmamızın temel misyonları şöyledir;

  • Müşterilerin marka güvenini üst seviyede tutmak,
  • Ürün kalite standardını korumak ve kalitede yeni seviyeler belirlemek,
  • Üretimin her aşamasında kalite standardına ve çalışma prensiplerine sadık kalmak,
  • Tekstil sektörünün gelişimine katkı sağlamak,
  • Sektördeki istihdam artışını desteklemek,
  • Sürekli gelişime odaklanmak ve sektör yeniliklerine entegre olmaktır.

Akmen Mensucat, vizyon ve misyon ilkeleriyle sadece marka büyümesine değil tekstil sanayisinin büyümesine de katkı sağlamayı amaçlıyor.

Yılda 2400 ton üretim kapasitesiyle her türlü fantezi iplik veya kumaşların üretimini yapmaktadır.

Üretimin her aşamasında kalite standardını korumak ve kalitede yeni seviyeler belirlemektedir.

Sektörde üstün ve güçlü makine parkuruyla hızlı ve güvenli hizmet sunmaktadır.