Mehmet Kumral 1959 yılında Eşkişehir’de doğdu. Henüz çocukluk yıllarında Eskişehir’in saygı duyulan esnaflarından babası Ahmet Kumral’ın tekstil atölyesinde çalışıyor, yorulduğunda pamuk çuvallarının üzerinde uyuyordu. Sümerbank için gömlek, ceket ve pantolon üreten atölyede, kendi deyimiyle “pamuğun kendine özgü tozunu yutarak” büyüdü.

1971 yılında İstanbul’da yaşamaya karar veren Kumral ailesi Akmen Mensucat’ın da temeli olan Kumral Tekstil’i Çarşıkapı’da kurdu. S. Mehmet Kumral bir yandan lise ve sonrası üniversite eğitimlerini tamamlarken, diğer yandan atölyeyi her anlamda ileri taşımak için uğraştı. Firmanın ürün çeşidi her geçen gün arttı, üretim kalitesi hızla yükseldi.

Mehmet Kumral’ın küçük yaştan itibaren edindiği deneyimlerle yoğrulan bir gelecek vizyonu vardı ve bu bakış açısıyla 90’larda sektördeki bir açığa kafa yoruyordu: büyük oranda İtalya’dan temin edilen fantezi iplikler. Dönemin yükselen yıldızı fantezi kumaşlar için gerekli bu ipliklerin temini zordu. Dahası, yüksek fiyatlar ve uzun teslim süreleri pek çok üreticinin elini kolunu bağlıyordu. İşte böyle bir dönemde S. Mehmet Kumral Türkiye’nin bu alandaki ilk ciddi yatırımcılarından olarak fantezi iplik üretimine başladı. Yoğun çalışma ve özveriyle bu alanda deneyim kazanan firması, 94 yılında kendi imalatı olan ipliklerle fantezi kumaş üretimine de başladı.

Bugün fantezi iplik ve kumaş dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan, İtalya ve Uzakdoğu’nun üretemediği kumaşları üreterek ülkemizi global rekabette öne çıkaran, sektöre yaptığı know-how katkısıyla milyonlarca dolarlık ithalatın önünü kesen ve istihdama katkı sağlayan Akmen Mensucat’ın kurucusu S. Mehmet Kumral, hala iş ahlakı, deneyimi ve emeğiyle bize ve sektöre yol gösteriyor.